Císařský náhon (mlýnská strouha) v Pardubicích
Viz indikační skici stabilního katastru - pozemky č. 2790 a 2791 proti kanálu Halda (č. 2792) za Chrudimkou.
Mlýnská strouha či Císařský náhon nebo Pernštejnská, pak Městská strúha, je umělý tok, který vybudoval Vilém z Pernštejna r. 1501 středem města, pod novostavbou Bartolomějského kostela. Přiváděla vodu pro zásobování a pohon zařízení uprostřed města. V případě nižší hladiny Chrudimky mohla být napájena akvaduktem z kanálu Halda.
Strúha tekla dvory domů na Bělobranském nám. a v ul.Sv.Anežky České, podtéká Pernštýnskou ulici, která se v této části nazývala „Na mostě“. Zde poháněla císařský a obecní mlýn s městskou vodárnou zásobující vodou městský pivovar za radnici, lázně v Kostelní ulici i Masné krámy, pro ty sloužila i jako odpadní kanál. Stály přímo nad strúhou, kde dnes zůstala nevzhledná betonová plocha s trafostanici.Před kostelem, dříve až za hradbami, se strúha vlévala do Městské řeky tekoucí na západ, kde je dnes Sukova tř. Po regulaci Chrudimky r.1910 byla Městská řeka zasypána. Také strúha od Chrudimky do dvorů domů v Pernštýnské ul., kde se ještě před 80 léty pralo prádlo a v létě lidé koupali, byla postupně zasypána, průtok je jen potrubím (viz Parpedie).
Další informace z encyklopedie
Seznam archiválií (16):
Protokoly 1881: 413.
C. k. okresní hejtmanství v Pardubicích na základě prosby Antonína Charváta z Pardubic žádá o upozornění na vypuštění vody z kanálu [alespoň] osm dní předem a o sdělení, zda se opravy klenby kanálu uskuteční na náklady panství.
Protokoly 1881: 499.
C. k. okresní hejtmanství v Pardubicích žádá o zaměření pozornosti na opravu mlýnské strouhy v Pardubicích, aby neměl Antonín Charvát důvod ke stížnostem u vyšších míst.
Protokoly 1882: 465.
C. k. hejtmanství v Pardubicích zasílá žádost Antonína Charváta o provedení oprav klenutí kanálu pod jeho domem č. p. 14 v Pardubicích, adresovanou vysokému c. k. místodržitelství, a žádá o podání vyjádření do osmi dnů a oznámení dne, kdy bude za účelem čištění vypuštěn náhon císařského mlýna.
Protokoly 1882: 528.
Tentýž úřad (c. k. okresní hejtmanství v Pardubicích, pozn. překladatele) žádá po odvedení vody z náhonu císařského mlýna o umožnění prohlídky základového zdiva kanálu pod ulicí Pernštejnskou a domem Antonína Charváta stavebními znalci, k čemuž má být přizván Antonín Charvát, a o sdělení vhodného termínu této prohlídky.
Protokoly 1882: 669.
C. k. okresní hejtmanství v Pardubicích žádá, aby se po vypuštění vody v počápelském kanále [Halda] a náhonu císařského mlýna provedla prohlídka základového zdiva pod ulicí Pernštejnská a pod domem Charvátů.
Protokoly 1882: 700.
Ředitelství statků a dolů pana Richarda rytíře Drasche von Wartinberg ve Vídni [zaslána] zpráva s popisem počápelského kanálu [Halda] a náhonu císařského mlýna společně s nákresy vodárenských zařízení, plány, opisy dokumentů a posudků.
Protokoly 1883: 702.
Emanuel Kraus, držitel hostince U Bílé brány v Pardubicích, prosí o udělení souhlasu s překlenutím mlýnského kanálu naproti jeho domu a připojuje situační plán.
Protokoly 1883: 703.
C. k. okresní úřad v Pardubicích na základě podání Antonína Charváta z Pardubic, vzneseného k vysokému c. k. místodržitelství, žádá, aby byl při letošním vypuštění kanálu Císařského mlýna pod Pernštejnskou ulicí a jeho domem důkladně přezkoumán [stav] klenutí kanálu, a aby byly opraveny případné škody způsobené povodní na základovém zdivu a klenutí.
Protokoly 1883: 706.
C. k. okresní hejtmanství v Pardubicích sděluje, že komisní šetření za účelem důkladné renovace hráze na mlýnském kanále za děkanstvím s účastí c. k. okresního inženýra z Chrudimi bylo stanoveno na 9. července tohoto roku o deváté hodině dopoledne, a že se toto komisní šetření rozšiřuje také na zpevnění ochranné hráze vedle labského mostu, k čemuž je zvána inspekce velkostatku.
Protokoly 1883: 769.
Panu JUDr. Karlu Pippichovi zaslán k nahlédnutí a [úřednímu] využití v souvislosti s poškozením Děkanské hráze originál zprávy vrchnostenského úřadu komorního panství Pardubice z roku 1788, ze které vyplývá, že měl být pardubický Císařský náhon založen v téže době.
Protokoly 1883: 992.
Obecnímu úřadu v Pardubicích dáno na vědomost, že kanál Halda bude od 16. tohoto měsíce až do skončení oprav u císařského mlýna zahrazen.
Protokoly 1883: 1004.
Oznámení [adresované] c. k. okresnímu hejtmanství v Pardubicích, že 18. tohoto měsíce se započne s opravou jezů u mlýna Mezi mosty a podzemního kanálu [vedoucího] přes město, a že by tyto práce měly skončit v rozmezí 6 až 8 týdnů.
Protokoly 1883: 1114.
C. k. okresní hejtmanství v Pardubicích žádá o odborné přezkoumání klenutí mlýnského kanálu před domem Morávkových a Charvátových v Pardubicích a provedení nezbytných oprav.
Protokoly 1883: 1158.
František Desperát, stavitel v Pardubicích, zasílá protokol o nařízeních týkajících se provedení vyžadujících, jakož i provedených opravách klenutí mlýnského kanálu v Pardubicích pod domem pana Morávka a Charváta.
Protokoly 1883: 1227.
Ředitelství statků a dolů [pana Richarda svobodného pána Drasche von Wartinberg] ve Vídni zasílá k vyjádření telegram [následujícího] obsahu, který ředitelství adresoval držitel císařského mlýna Josef Odkolek: "Dovoluji si sdělit, že zdejší správa kvůli špatnému náhonu, za který nejsem zodpovědný, vypustila všechnu vodu [z Mlýnského kanálu] do Labe. Utrpěl jsem tím škodu, [činící] k dnešnímu dni 140 zlatých. Mimo to mne činí zodpovědným za řádné fungování vodovodního potrubí, pročež protestuji a žádám o náhradu škody."
Protokoly 1883: 1233.
Josef Odkolek, držitel císařského mlýne v Pardubicích, žádá o sdělení, z jakého důvodu byla odvedena všechna voda z Mlýnského kanálu do Labe, a jak dlouho tento stav ještě potrvá.