Děkanská hráz v Pardubicích
Viz indikační skica stabilního katastru (1839)
Po léta se tu scházeli studenti k zábavám a zpěvu a odtud vzešel mnohý kulturně významný podnik. Děkanská hráz bývala místem velmi tichým a ožívala spíše navečer, když ve stínu mohutných kaštanů rozkvétala láska. Na začátku 16. století dal Vilém z Pernštejna obklopit zámek širokým vodním příkopem a město Městskou řekou, zároveň dal hloubit Městskou strúhu od Chrudimky ke kostela sv. Bartoloměje, kde se obě spojily a pokračovaly na západ podél zámeckého příkopa. Pro jejich bezpečné oddělení dal pan Vilém navršit širokou hráz, která se táhla od fary až ke mlýnu a dalším provozovnám Na valše v místech kde odbočuje dnešní ul.U Stadionu. Hráz byla r.1804 osázena kaštanovou alejí a na jejím severním boku se rozkládala děkanská zahrada. Děkanská hráz byla dvakrát nebezpečně protržena vzdutými vodami Chrudimky, která se v červnu 1804 a 1883 za jarních povodní rozlila starým městem. Až do r.1895 byl přímý přístup na Děkanskou hráz z Kostelní ulice zablokován příčným křídlem farní budovy a farním hospodářstvím. Byl jen přes dřevěnou lávku před kostelem sv. Bartoloměje a na západním konci hráze přes tzv. Katův můstek pod Bubenčem. R.1895 bylo příčné křídlo fary strženo, odstraněny i hospodářské budovy a poněvadž staleté Masné krámy byly odstraněny již r.1883, byla prodloužena Kostelní ulice a otevřena na západ. Po r.1910 bylo zasypáno koryto Městské řeky a vznikla široká nedlážděná komunikace pojmenovaná r.1913 "Riegrovo nábřeží". Když bylo r.1930 rozhodnuto věnovat chystané celostátní Výstavě sportu a tělesné výchovy nejen dnešní Tyršovy sady, ale také Děkanskou hráz se zasypaným korytem Městské řeky, došlo k radikální změně těchto míst. R.1950 dostala název Nábřeží čs. Armády a do r.1969 byla širokou promenádou téměř bez dopravy. Výraz nábřeží měl tu historicko-symbolický význam. Po r.1990 bylo nábřeží přejmenováno na Sukovu tř. a názvem Čs.armády přejmenována ulice Sovětské armády na Dukle. Tak z neznalosti jsme jedno nábřeží ztratili (viz parpedie.cz).
Další informace z encyklopedie
Seznam archiválií (13):
Protokoly 1883: 689.
C. k. okresní hejtmanství v Pardubicích na základě usnesení rady města Pardubice z 23. června 1883 č. 1238 žádá o okamžité zahájení neodkladných oprav povodní poškozené Děkanské hráze a navýšení labské hráze vedle zámku Pardubice.
Protokoly 1883: 769.
Panu JUDr. Karlu Pippichovi zaslán k nahlédnutí a [úřednímu] využití v souvislosti s poškozením Děkanské hráze originál zprávy vrchnostenského úřadu komorního panství Pardubice z roku 1788, ze které vyplývá, že měl být pardubický Císařský náhon založen v téže době.
Protokoly 1883: 818.
Ředitelství statků a dolů [pana Richarda rytíře Drasche von Wartinberg] ve Vídni zaslán opis jednacího protokolu v záležitosti oprav Děkanské hráze v Pardubicích, poškozené povodní.
Protokoly 1883: 862.
Panu JUDr. Karlu Pippichovi z Chrudimi [adresován] k posouzení přípis týkající se [protržení] pardubické Děkanské hráze.
Protokoly 1883: 874.
Ředitelství statků a dolů [pana Richarda rytíře Drasche von Wartinberg] ve Vídni předloženo rozhodnutí c. k. okresního hejtmanství v Pardubicích ze dne 10. srpna 1883 č. 8653 týkající se protržení Děkanské hráze a její opravy.
Protokoly 1883: 888.
Ředitelství statků a dolů [pana Richarda rytíře Drasche von Wartinberg] ve Vídni zasílá protokol týkající se [protržené] Děkanské hráze se žádostí o jeho včasné navrácení.
Protokoly 1883: 953.
Panu dr. Karlu Pippichovi v Chrudimi [adresována žádost] o zaslání duplikátu odvolání týkajícího se [protržené] pardubické Děkanské hráze a navrácení opisu protokolu vyhotoveného v této záležitosti.
Protokoly 1883: 954.
JUDr. Karl Pippich, advokát v Chrudimi, sděluje, že odvolání v záležitosti protrženého břehu a hráze u děkanství v Pardubicích bylo včas vzneseno a navrací opis protokolu se žádostí o zaslání jeho duplikátu.
Protokoly 1883: 977.
Ředitelství statků a dolů [pana Richarda rytíře Drasche von Wartinberg] ve Vídni předložen opis odvolání vzneseného proti rozhodnutí c. k. okresního hejtmanství v Pardubicích v záležitosti [protržené] Děkanské hráze, a to včetně opisu jednacího protokolu.
Protokoly 1883: 1036.
Témuž ředitelství jako předtím (ředitelství statků a dolů pana Richarda rytíře Drasche von Wartinberg ve Vídni, pozn. překladatele) [adresována] zpráva v záležitosti opravy Děkanské hráze v Pardubicích.
Protokoly 1883: 1057.
Výnos ředitelství statků a dolů [pana Richarda rytíře Drasche von Wartinberg] ve Vídni v záležitosti projektovaného zabezpečení břehů Labe nad opatovickým jezem a opravy pardubické Děkanské hráze.
Protokoly 1883: 1389.
C. k. okresní hejtmanství v Pardubicích zasílá k obeznámení reformát vysokého c. k. místodržitelství datovaný v Praze 4. listopadu 1883 č. 63927 ohledně odvolání proti [povinnému] udržování kanálu Halda v dobrém stavu a opravě děkanské hráze v Pardubicích, protržené během povodně.
Protokoly 1883: 1437.
Výnos ředitelství statků a dolů [pana Richarda svobodného pána Drasche von Wartinberg] ve Vídni v záležitosti podání odvolání vůči rozhodnutí týkajícího se [protržené] děkanské hráze [s pokynem zjistit], zda se městská obec Pardubice připojí k odvolání nebo ne.