Návrat na hlavní stranu

Mikroregion POBEČVÍ

Mikroregion Pobečví se rozkládá 4 km na severovýchod od města Přerova, na obou březích řeky Bečvy. Část mikroregionu je rovinatá část úrodné Hané, od východu chráněná výběžky Hostýnských vrchů. Druhá část je zvlněná a přechází zvolna k Moravské Bráně do Oderských vrchů, kde sousedí s vojenským prostorem Libavá. Celková plocha mikroregionu zabírá cca 8.130 ha. Průměrná nadmořská výška mikroregionu je 269 m n. mořem. Nejníže položeným místem je obec Prosenice s 219 m n.m. a nejvyšším pak osada Staměřice - místní část obce Dolní Újezd s 371 m n.m.

Mikroregion vznikl jako sdružení obcí dne 14.10. 1998, kdy byla podepsána zakladatelská smlouva. U jejího vzniku bylo 17 obcí. V roce 2001 jedna obec ze sdružení vystoupila a jedné obci bylo členství ukončeno pro neplnění povinností vyplývajících ze stanov. Koncem roku 2001 byla provedena transformace sdružení na svazek obcí s názvem MIKROREGION POBEČVÍ. Sídlem mikroregionu je obec Prosenice, která sice není největší z členských obcí, ale je takřka uprostřed mikroregionu. Je také významným místem z hlediska zaměstnanosti pro obyvatele ostatních obcí.

Mikroregion tvoří patnáct obcí s počtem cca 7.800 obyvatel.
Jsou to obce:
RADSLAVICE, PROSENICE, VESELÍČKO, DOLNÍ ÚJEZD, OSEK NAD BEČVOU, GRYMOV TUČÍN, OLDŘICHOV, LAZNÍKY, BUK, SOBÍŠKY SUŠICE, VÝKLEKY, LAZNÍČKY, RADVANICE, ZÁBEŠTNÍ LHOTA

Najdete jej uprostřed Moravy. Má výborné dopravní spojení s okolím. Prochází jím nejdůležitější moravské dopravní komunikace:
- Silnice č. 47 - Vyškov - Přerov - Ostrava, v její trase probíhá příprava na stavbu dálnice D 47
- Rychlostní silnice R 35 - Olomouc - Lipník
- Železniční trať - Ostrava - Přerov, který je významným uzlem pro další směry - Olomouc - Praha; Břeclav - Bratislava; Brno. V současné době je trať rekonstruována jako II. železniční koridor. Rekonstrukcí prošla i železniční stanice Prosenice a nově postavena byla stanice Osek nad Bečvou

Území mikroregionu je zajímavé také z hlediska turistiky. Prochází jím dálková cyklistická Jantarová stezka, ze které lze odbočit na další zajímavé trasy směrem k Oderským vrchům, nebo na opačné straně k Hostýnským vrchům. V bezprostředním sousedství se nachází hrad Helfštýn s dlouholetou tradicí setkání uměleckých kovářů "Hefaiston", o něco dále se nachází významné moravské náboženské poutní místo - sv. Hostýn. Krajina mikroregionu je velmi pestrá. Od rozsáhlých zemědělských lánů protékaných řekou Bečvou a řadou drobných potoků, až po kopcovitou část kde se střídají pole s plochami lesů, která tvoří předhůří oderských vrchů. Z obcí Dolní Újezd a Výkleky je možno se vydat k prameni řeky Odry, vzdálenému asi 5 km.

Mikroregion má od roku 1999 zpracován koncepční materiál s názvem "Strategie a konkrétní opatření hospodářského rozvoje mikroregionu Pobečví". Následně byly zpracovány projekty vycházející z tohoto materiálu, ale řešící již některé konkrétní problémy např. dopravní infrastruktury a vybavenosti v oblasti společenské, kulturní a sportovní. S realizací některých projektů již bylo započato.

V obcích mikroregionu Pobečví je v průběhu roku pořádána řada tradičních kulturních a společenských akcí. Pokud chcete některou z nich navštívit, bližší informace najdete na stránkách jednotlivých obcí.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.pobecvi.cz

Typ záznamu: Mikroregion
AKTUALIZACE: Petr Svoboda (Infomorava.cz) org. 56, 22.01.2004 v 10:00 hodin

Copyright 1994-2020 © Luděk Šorm